Advent Pozsonyban

2025. december 05.

Program

Utazás rövid pihenővel az ausztriai Kittsee-be (Köpsénybe). A Hauswirth család üzletükben egybekötött vásárlásra van lehetőség, önköltségi áron. Majd folytatjuk utunkat Pozsony felé vesszük , ahol az egész város karácsonyi lázban ég.
 
Először a várat vesszük be! A méltóságos vár, amely a Duna feletti dombon 80 méter magasban látható, már többszáz éve Pozsony szimbóluma. A várdomb már az ősidőktől stratégiai pozícióval bírt, és ezért azóta lakott volt. Voltak itt kelták, rómaiak, germánok, szlávok és magyarok is. A mai vár a 13. századból való. Ebből az időből származik a vár legnagyobb, ún. Korona-tornya. A 15. században az eredeti kisebb várat ledöntötték és helyette a máig fennmaradt építményt húzták fel. Az elkövetkező évszázadokban sok átépítés és módosítás következett, utólagosan építették fel az erődítményt, aminek köszönhetően a várból erőd lett. A 18. századi utolsó nagy átépítés a várat egy fényűző barokk rezidenciára változtatta, elegáns francia kertekkel. 1818-ban a vár egész területét egy hatalmas tűzvész teljesen megsemmisítette és a sorsára maradt.
 
Csak a 20. század második felében lett felújítva. A vár a múltban a magyar királyok székhelye volt, és itt voltak tárolva a koronázási ékszerek. Ma itt elsősorban a hisztorikus múzeumottalálja. A múzeum küldetése a társadalom alakulásának igazolása Szlovákiában a középkortól a jelenig. Az alternatív kiállításokon kívül a múzeumlátogatás részét képezi a vár hatásos beltere is. Átmegyünk Mária Terézia korából való lépcsőkön, folytathatjuk utunkat egészen a Korona-torony tetejéig, ahonnét gyönyörű a kilátás a városra és környékére.
 
A vár látogatása után bevetjük magunkat az adventi vásárban!
Az adventi vásár faházaiból a legkülönlegesebb helyi árukat szerezhetjük be, emellett hagyományos karácsonyi ételeket, süteményeket és italokat is kóstolhatunk az itt töltött idő alatt. Érdemes megkóstolni a helyi mézeskalácsot vagy krumplislángost, majd ezt leöblíteni forró groggal vagy a karácsonyi méhsörrel.
Élményekkel gazdagon indulunk haza a kora esti órákban. Hazaérkezés a késő esti órákban.

Utazás részletei

Egyéb információ

Felszállási lehetőségek: Gyöngyössolymos, Gyöngyös, Hatvan, Bag Gödöllő, Budapest.
 
Szlovákia fizető eszköze: Euró
 
Szlovákiába történő utazáshoz alkalmas úti okmányok: személyi igazolvány vagy útlevél mely érvényes legalább a hazaérkezés napjáig.
 
Egyéb költség:
Betegség, baleset-poggyász biztosítás 79 éves korig 700 Ft/fő/nap
 
Pozsonyi vár:
Felnőtt: 14 euró/fő
Nyugdíjas/Diák: 9 euró
70 éves kor felett ingyenes!
 
A program minimum 40 fő jelentkezése esetén indul!
A programváltoztatás jogát fenntartjuk.
A program rossz idő esetén is egész napos!